Často kladené otázky

Proč si sjednat havarijní pojištění?

Při koupi nového či ojetého vozidla se vyplatí zvážit uzavření havarijního pojištění, které není ze zákona povinné, ale které zabezpečí vaši novou investici. Povinné ručení totiž škodu na vašem vozidle vykryje pouze v případě, že bude poškozeno při dopravní nehodě a to jiným účastníkem provozu (z jeho povinného ručení by se potom škoda hradila).

Bezplatné srovnání havarijního pojištění vám poskytne srovnání cen několika významných pojišťoven a v závislosti na různé míře spoluúčasti. Poskytne vám tak informace o tom, jaká havarijní pojištění lze u těchto pojišťoven sjednat. Porovnat je možné též doplňková pojištění, jako např. pojištění skel, úrazu, zavazadel, rozšířená asistence. K nejčastěji sjednávanému připojištění patří pojištění skel nebo čelního skla vozidla. Sjednává se proto, že jejich poškození nebo zničení nezakládá nárok na plnění z havarijního pojištění. Plnění se v takovém případě hradí právě z tohoto připojištění. Vaše havarijní pojištění taková škodná událost neovlivní a tato škoda se pak neprojeví ani ztrátou bonusu.

Jaká je cena pojištění?

Cena se odvíjí především od částky, na kterou vozidlo pojistíte. Dále cenu ovlivňuje např. stáří vozu, jeho výbava, region, věk majitele apod. Důležitým faktorem ovlivňujícím cenu je také míra vaší spoluúčasti při případné pojistné události.

Jakým způsobem lze uhradit pojistné?

Pojistné lze uhradit jedním z následujících způsobů:

  • inkasem
  • bankovním převodem
  • složenkou

Některé pojišťovny preferují platbu inkasem, např. pojišťovna AXA - tento způsob platby zvýhodňuje slevou na pojistném ve výši 100 Kč, naopak při platbě složenkou započítává k pojistnému přirážku 100 Kč.

Do kdy musím zaplatit první pojistné?

Zákon stanovuje právo pojišťovny na pojistné na den uzavření pojistné smlouvy nebo den dohodnutý v pojistné smlouvě. V praxi to znamená, že dnem splatnosti pojistného je den počátku pojištění. Běžné pojistné je potom splatné vždy k prvnímu dni pojistného období. Pokud nebude první pojistné uhrazeno včas, pojišťovna pojistnou smlouvu do dvou měsíců od uzavření vypoví a dlužné pojistné za dobu platnosti smlouvy bude vymáhat.

Kdy začíná platit moje havarijní pojištění?

Nejbližším možným začátkem pojištění je den uzavření smlouvy, tj. den , kdy byla smlouva podepsána. Tato skutečnost přijde vhod zvláště v případě, když si kupujete nový vůz, protože již při jeho převzetí je vozidlo pojištěné. Pojištění lze uzavřít i s odloženým počátkem pojištění, až o 3 měsíce ode dne podpisu smlouvy.

Jaké výhody získám když uzavřu havarijní pojištění a povinné ručení najednou?

V případech, kdy je havarijní pojištění uzavřeno současně s povinným ručení, je zpravidla poskytována na toto pojištění sleva, dále lepší asistenční služby a některé další výhody, jako např. bonusy, které mohou v průběhu let cenu pojištění snižovat.

 

 

 Online univerzální kalkulačka.eu vám pomůže v oblasti financí a peněz

Ušetřete tisíce a sjednejte si online pojištění pomocí našich jednoduchých aplikací: nejlevnější Pojištění domácnosti, rychlé, levné a výhodné Pojištění nemovitosti, proti vlastním chybám a drahým následkům z nich: Pojištění odpovědnosti za škodu, jak se dozvědět rozdíly v jednotlivých typech pojištění vozidel? :Pojištění vozidel, porovnání online a nalezení a sjednání nejlevnějšího: Povinné ručení, bohatou penzi a klid ve stáří: Penzijní připojištění, při úmrtí živitele rodiny za vás banka zaplatí např. milionovou hypotéku: Životní pojištění, na cesty po světě si nezapomeňte sjednat Cestovní pojištění, chcete mít klid když si vaše děti hrají? Nebo vy sportujete? Pak si sjednejte Úrazové pojištění.